Mesleki Stres Salgını

1994 yılında Dünya Sağlık Örgütünün dünya çapında bir salgın hastalık olarak ilan ettiği “Mesleki Stres” işletmelerin karşı karşıya kaldıkları en büyük zorluklardan biri.
Daha uzun çalışma saatleri, iş-aile çatışmaları, daha az iş kontrolü ve güvenlik, işgücümüzün sağlığını tahrip ediyor. Ülkemizin istatistiğini bilmiyoruz ama iş stresi ABD işverenlerine yıllık maliyeti 300 milyar dolardan fazla hesaplandı ve buna bağlı her yıl 120.000 ölüm gerçekleşiyor.
İş yeri stresinin korkutucu hızla artan olumsuz etkisine karşı etkili çözümler ürettik.

En Değerli Kaynak "İnsan"

Günümüzde işletmelerin çoğu düşük marjlarla ve sınırlı sermaye ile çalışıyor. İnsan kaynağı en değerli sermaye ama çok kırılgan ve elde tutulması zor. Zihinsel ve fiziksel sağlık, çalışanın iş tutumlarını ve davranışlarını dolayısıyla şirketlerin karlılığını ve başarısını etkiliyor. Sürdürülebilir karlılık için işgücü sağılığını ve refahını teşvik edecek etkili ve pratik yöntemler uygulamak zorundayız.

Sürdürülebilir Karlılık İçin...

Çalışanın rutin hayatı, yüksek iş stresi, sedanter yaşam tarzı ve tükenmişlik, profesyoneller arasında en yaygın ve muhtemelen birbiriyle ilişkili sorunlar. Sürdürülebilirlik karlılık için şirketlerin çalışanlarının iş stresiyle başa çıkmalarına yardım etmeleri gerekiyor. İnsan odaklı yönetim yaklaşımı, çalışanların verimli ve sağlıklı kalabilmeleri için, güçlü ve işe yarayan sağlık programlarına yatırım yapılmasını öngörüyor.

Karlılığın Düşmanı "Stres"

Kişisel gibi görünen, stres kaynaklı sorunlar aslında işletmelerin en büyük düşmanı. Tatminsizlik, karamsarlık, depresyon, özgüvenin azalması gibi birçok psikolojik problem sonunda işletmenin karlılığına zarar veren davranışsal sorunlara dönüşüyor. Düşük iş performansı, düşük örgütsel bağlılık, işe devamsızlık, işten ayrılma eğilimi, sabotaj, iş geciktirme, üstlerine karşı olumsuz duygular, işe konsantre olamama, karar alamama, saldırganlık ve işyeri kazalarında artış bunlardan sadece bazıları.

Hareketsizlik en büyük risk!

Strese bağlı hastalıklarla ilgili tazminat taleplerinde ki hızlı ve sürekli artış karşısında, şirketlerin stresle başa çıkmak için düzenlediği sosyal ve fiziksel aktiviteler sonuç vermiyor. Plaza hayatı, ulaşım araçları, TV, bilgisayar, hepsi insanları hareketsizliğe itiyor. Bu kadar hareketsizliğin ilacı maalesef "hareket" değil. Tüm bu hareketsiz saatleri telafi edecek olan, sadece kişiye özel, doğru ve bilinçli egzersiz.

Profesyonel iş gücü değişiyor

İş dünyasında gittikçe çoğalan Y–Kuşağı'nın sağlıklı yaşam bilinci yüksek. Yaptığı işe değer katmak isterken, işverenin de kendisine değer katmasını talep ediyor. Çalışma ortamının, profesyonel ve sosyal yaşamını entegre etmesini istiyor. Çalışanların % 82'si işyerinde, egzersiz danışmanlığı ile canlı ve konforlu bir egzersiz ortamı olmasının çok değerli bir şey olduğunu düşünüyor. İşinin bir parçası olarak egzersiz yapma imkanı sosyal destek ve kişisel başarı hissini artırıp, stresi azaltırken şirketler için de pozitif iş sonuçları yaratıyor.

Kurumlarda Dönüşüm Çözümleri

Üst Düzey Yöneticiler ve İnsan Kaynaklarının Başarı Rehberi.

Başarılı Sağlık-Fitness Programları Nasıl İş Sonuçları Yaratır

Generic image

Gerçek dönüşümü deneyimleyen daha sağlıklı, verimli insanlar.

Generic image

Pozitif iş tutumları, iş memnuniyeti, iş verimliliği, iş performansı, örgütsel bağlılık da artış. Devamsızlık, işten ayrılma eğilimi, saldırganlık gibi Negatif iş davranışlarında azalma.

Generic image

Yaşam tarzına bağlı sağlık harcamaları ve sigorta primlerinde düşüş. Raporlu günler ve işe devamsızlıkta azalma.

Generic image

Hem siz hem de çalışanlarınız için finansal refah.

Kanıtlanmış sonuçlar

İşe yarayan, sağlık kültürü yaratan, çalışanlarının motive olabilecekleri bir programa dahil eden ve tıbbi maliyetleri kontrol eden bir yaklaşım geliştirdik.

Kurumlar MeMap'i Nasıl Deneyimler?

Generic image
Kurumsal Kayıt

MeMap platformunda kurumsal hesap açılır. Bir hesap yöneticisi atanır. Hesap yöneticisi kurum hesabına kayıtlı tüm personelin profillerine ulaşabilir, verilerini görüntüleyebilir.

Generic image
Merkezlerin atanması

Kurum çalışanlarının, FitSkor® ölçümlerini yaptırabilecekleri anlaşmalı fitness merkezleri kurum hesabına atanır. Tüm kayıtlı kişi hesaplarında görüntülenir.

Generic image
Özel kodların tanımı

Çalışanlar için kuruma özel FitSkor® ölçüm kodları üretilir ve insan kaynaklarına verilir. Bu kurumsal özel FitSkor® lisans kodları ile anlaşmalı merkezlerde ölçüm yaptırılır.

Generic image
Ölçüm randevuları

Kurum çalışanları MeMap platformuna üye kaydı yapar. Özel FitSkor® lisans kodunu kullanarak anlaşmalı merkezlerden randevu alır, MeMap eğitmenlerine ölçüm yaptırırlar.

Generic image
Egzersiz zamanı

Ölçümü yapılan çalışanların FitSkor®'u ve fiziksel uygunluğu raporlanır. Elde edilen FitSkor sonuçlarına göre çalışanlara kişiye özel egzersiz stratejisi ve hedefleri verilir.

Generic image
Gelişmeler takip altında

Fitness seviyesini ve iş verimliliğine etkisini rakamsal takip etmek artık mümkün. Belirli aralıklarla ölçümler tekrar edilerek çalışanlara yeni hedefler belirlenir ve egzersiz stratejileri yenilenir.

Kurumsal Dönüşüm için hazır mısınız?

İşe yarayan bir sistemle artık gerçek sonuçlar elde etmeye başlayın.
Size özel tanıtım talep etmek için bizimle iletişime geçiniz.

İletişim Formu